Dnešní tip na procházku a je v blízkosti obce Česká Bříza na severním Plzeňsku kolem rybníčků a pramene Kvočna.

Celé území je protnuto řadou cesta, cestiček a pěšin a je možné si vytvořit v podstatě jakkoli dlouhou a náročnou procházku podle vlastních potřeb. Je tu také ideální místo pro sportování – běh, cyklistiku.

qr kód trasy pro mapy.cz
QR kód pro mapy.cz

Naše trasa začíná u mostu přes říčku Třemošnou, kde je možné nechat auto. Vydali jsme se jedinou cestou, která z toho místa vede do celkem velkého stoupání. V podstatě skoro celá porce 80 výškových metrů, kterou za cestu nastoupáme je právě hned tady na začátku na prvních ca. 350 metrech. Cesta vede podél listnatých stromů, takže teď na přelomu února a března se jde celou dobu na Slunci a při chůzi do takového kopce, to bylo na triko.

Po dobytí vrcholu kopce se cesta uzavře do lesa a na řadu přišla zimní bunda a čepice. Po celou dobu bylo třeba si dávat pozor na kobylince na cestě, kterých bylo opravdu hodně. Na některých místech bylo bláto přes celou cestu, a tak jsme museli jít po okraji, kde bylo zase třeba si dát pozor na psí exkrementy. Ale nebylo to tak hrozné, jak by se mohlo zdát, rozhodně není třeba jít s hlavou skloněnou a klidně se můžete kochat okolními lesy.

Druhá polovina cesty je o něco zajímavější, mezi body3 a 4 na mapce se cesta láme a od této chvíle už jdeme jen a jen z kopce. Nejprve opět z docela prudkého, pod nímž udělá cesta otočku o 180 stupňů. Dále jdeme pozvolným klesáním kolem Bílého potoka, tato část je opravdu moc hezká.

Po chvíli dojdeme k přístřešku , kde kromě možnosti sednout si a odpočinout je i pramen Kvočna, kde je možné se napít. U pramene je několik hrnečků, ale vzhledem k současné situaci jsme je pochopitelně nepoužili. Zde se také napojujeme na Naučnou stezku okolo břehů.

Cesta pokračuje opět na Slunci k většímu z rybníků, kde najdeme další možnost k odpočinku. Na protějším břehu se tyčí skalní věž Vodní skála, kde je možné vyzkoušet své lezecké schopnosti (Vodní skála – Český horolezecký svaz – ČHS (horosvaz.cz). Poté už se vydáme podél říčky Třemošná chatovou osadou zpět do výchozího místa k autu.

Cesta je díky prudšímu stoupání a klesání trochu náročnější, ale i tak by se dala absolvovat s kočárkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 − two =