Blíží se 25. květen – datum, kdy vyjde očekávaný WordPress 6.0. S tím je spojená řada rizik. Pojďme se podívat na to, jak jim předejít.
Trocha teorie
Existuje něco jako SemVer. Je to specifikace, která se snaží sjednotit způsob verzování softwaru. Říkáme, že dodržujeme sémantické verzování. Například současná verze Wordpresu je 5.9.3. Co ta čísla znamenají? Vše bude jasnější, když si ukážeme schéma:
major . minor . patch
Patch
Vezměme to odzadu. Poslední číslo značí patch. Tyto aktualizace vycházejí, jako opravy chyb. Nic nemění, jen opravu. Jsou bezpečné a v prostředí WordPressu, je můžeme nechat automatizované.
Minor
Minor aktualizace už přináší změny funkcionalit. Může staré a nepotřebné funkcionality odebrat. A také může přidávat funkcionality nové. Ty ale musejí být zpětně kompatibilní.
Tyto aktualizace už mohou mít vliv na funkčnost webu. Například na součinnost s nějakým pluginem, šablonou nebo i v případě, že máte nějaké uživatelské úpravy. Tyto aktualizace už je lepší provádět ručně po zvážení.
Major
Major verze je trochu průšvih – samozřejmě je dobře, že autoři aktualizace vydávají, ale tady je na místě velká opatrnost.
Major verze přináší zásadní změny. Odstraňuje, přidává, mění funkcionality a tyto změny nemusejí být zpětně kompatibilní. Tato aktualizace má zásadní vliv na všechny komponenty jako jsou pluginy, šablony apod.
WordPress 6.0
Jak jsme si řekli výše, WordPress 6.0 je major aktualizace, která zásadně změní celou řadu věcí. Může ovlivnit funkcionalitu všech pluginů, šablon, všech vašich custom úprav. Zkrátka může znamenat pohromu pro celý web. Jak tomu zamezit?
Automatické aktualizace
WordPress je implicitně nastaven tak, že přijímá důležité aktualizace – minor a patch. Pokud jste nic neměnili, aktualizaci na 6.0 tedy sám neprovede.
Pozor ovšem také na aktualizace šablony a zejména pluginů. I zde doporučuji dočasně aktualizace vypnout. Nové verze totiž budou reflektovat změny v samotném WordPressu a nemusely by být kompatibilní s vaší starší verzí.
Jak vypnout automatické aktualizace
Pomocí pluginu
Existuje celá řada pluginů. Jedním z nich je i Easy Updates Manager. Jeho ovládání je velmi jednoduché i pro běžného uživatele.
Bez pluginu
Vypnutí aktualizací bez pluginu vyžaduje editaci souboru wp-config.php v hlavním adresáři webu. Ale nebojte, nejde o nic složitého. Stačí na konec souboru přidat následující řádek:
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );
Do souboru functions.php aktuální šablony je třeba přidat tyto řádky:
add_filter('auto_update_plugin', '__return_true');
add_filter('auto_update_theme', '__return_true');
Tím vypneme aktualizace pluginů a šablon.
Co to vlastně znamená?
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );
Tento řádek vypíná veškeré automatické aktualizace samotného WordPressu.
add_filter('auto_update_plugin', '__return_true');
Tento řádek vypíná aktualizace pluginů
add_filter('auto_update_theme', '__return_true');
A tento řádek vypíná aktualizace šablon.
V tuto chvíli se na webu nebudou provádět žádné automatické aktualizace. Vše je třeba aktualizovat ručně.
A co dál?
Dál nemusíte dělat nic. Můžete nechat automatické aktualizace stále vypnuté a provádět je ručně. To je nejbezpečnější.
Ale jakmile budete mít přechod na WordPress 6 bezpečně za sebou, můžete se odstraněním vložených řádků vrátit do původního stavu nastavení aktualizací.
Důležitá poznámka
Vždycky si před jakýmkoli takovým zásahem do webu udělejte zálohu!